Іронія як філософсько-естетичне явище серед інших мовних засобів комічного.
DOI:
https://doi.org/10.31558/2075-2970.2019.38.3Ключові слова:
іронія, комізм, гумор, сатира, засоби комічного, мовленнєві засоби, лінгвокультурологія, смішне, універсальна іронізаціяАнотація
У статті розглянуто іронію та диференційні ознаки іронії як філософсько-естетичної та лінгвістичної категорії. Наразі цей феномен представляє цікавість для лінгвістичного дослідження, хоча коло лінгвістичних та екстралінгвістичні досліджень за темою є дещо обмеженим. Отже, різноманітні аспекти засобів лінгвістичної оцінки, включаючи іронію як один із засобів створення комічного ефекту, набувають особливої значущості та потрапляють у фокус лінгвістичних та культурологічних наукових розвідок.
Із давніх часів, питання створення комічного ефекту приваблювало не тільки митців (письменників, художників, митців), але і науковців (філософів, антропологів, психологів, логіків та лінгвістів). Відчуття комічного очевидно пов’язане із відчуттям задоволення, яке виникає у комбінації несумісних понять або порушення природного ходу речей; саме це дисонанс, який спочатку сприймається як серйозний або навіть небезпечний, виявляється абсолютно безпечним. Іронія – спеціальний засіб створення комічного ефекту, який може мати різноманіття зворотних реакцій: від сміху до образи та зневаги. Ступінь вираження цієї реакції залежить не тільки від наявності / відсутності почуття гумору, але і від особистих рис слухача / читача.
Іронія – це комплексний і дещо суперечливий феномен, адже у соціальній свідомості мовців з точки зору норм та правил суспільної поведінки вона залишає по собі певний негативний ефект. Але у той самий час іронія є дуже привабливою для мовців через те, що приносить певне задоволення тим, хто нею користується.
Посилання
Arutiunova, N. D. (2007). Esteticheskii i antiesteticheskyi aspekty komizma. Lohycheskii analiz yazyka. Yazykovye mekhanyzmy komizma. M. : Yzdatelstvo «Indryk». 5–17.
Arutiunova, N. D. (2007). Logicheskiy analiz yazyika. Yazyikovyie mehanizmyi komizma. M. : Izdatelstvo «Indrik».
Biletska, O. O. (2016). Ironiia yak fenomen kultury. Kultura i mystetstvo u suchasnomu sviti. 17. 25–34.
Ermakova, O. P. (2007). Ironiya – lozh – shutka. Logicheskiy analiz yazyika. Yazyikovyie mehanizmyi komizma. M. : Izdatelstvo «Indrik». 219–229.
Kalyta, O. M. (2013). Zasoby ironii v malii prozi. Monohrafiia. K. : Vydavnytstvo NPU imeni M. P. Drahomanova.
Petrova, O. G. (2016). Ironiya i raznyie tipyi komicheskogo v hudozhestvennom tekste.
Shatunovskiy, I. B. (2007). Ironiya i ee vidyi. Logicheskiy analiz yazyika. Yazyikovyie mehanizmyi komizma. M. : Izdatelstvo «Indrik». 340–372.
Vorob’eva, K. A. (2007). Spetsifika ironii sredi drugih yazyikovyih sredstv komizma. Logicheskiy analiz yazyika. Yazyikovyie mehanizmyi komizma. M. : Izdatelstvo «Indrik». 201–206