Семантична структура іменників на позначення добра в українській та англійській мовах.
DOI:
https://doi.org/10.31558/2075-2970.2019.37.2Ключові слова:
формалізований аналіз лексичної семантики, лексико-семантична група, матриця, семний склад, кількісні та якісні характеристикиАнотація
Стаття присвячена зіставному дослідженню семантичної структури лексики на позначення добра в сучасних українській та англійській мовах за допомогою методики формалізованого аналізу лексичної семантики. Укладено реєстр слів на позначення добра в двох далекоспоріднених мовах на основі суцільного аналізу найавторитетніших тлумачних словників; змодельовано їхні лексико-семантичні групи; сконструйовано матриці співвідношень досліджуваних одиниць та їхніх значень; виявлено кількісні та якісні характеристики сем іменників на позначення добра в кожній із досліджуваних мов; зіставлено семний склад лексикосемантичних груп у сучасних українській та англійській мовах.
Комплексний семний аналіз лексичних одиниць на позначення добра в досліджуваних мовах на основі матриць розкрив ієрархічний порядок та організацію сем у формулах тлумачень іменників. Семний склад слів ділиться на шість підмножин, які відображають широку палітру семантики досліджуваних іменників. За частотою їхнього вживання у формулах тлумачень лексем на позначення добра нами виділено поліфункційні, з середнім ступенем функціональності та монофункційні семи.
Посилання
Bilodid, I. K. (1970–1980). Slovnyk ukrajinsjkoji movy. Kyjiv : Naukova dumka, 1–11.
Cruse, A. (2000). Meaning in Language. An Introduction to Semantics and Pragmatics. New York: Oxford University Press.
Danesi, M. (2016). Language and Mathematics: An Interdisciplinary Guide. Boston–Berlin: Mouton de Gruyter.
Fabian, M. P. (1998). Etyketna leksyka v ukrajinsjkij, anghlijsjkij ta ughorsjkij movakh. Uzhghorod: Informacijno-vydavnyche aghentstvo “IVA”.
Goddard, C., Wiezbicka, A. (2014). Words and Meanings. Lexical Semantics across Domains, Languages and Cultures. UK: Oxford Uniersity Press.
Kocherghan, M. P. (2006). Osnovy zistavnogho movoznavstva. Kyjiv: Akademija.
Murray, J. (1963). Oxford English Dictionary. London: Oxford University Press, 1–12.
Onyshhak, Gh.V. (2019). Systemno-strukturna parametryzacija leksyko-semantychnoji ghrupy “Zlo” v ukrajinsjkij, anghlijsjkij ta francuzjkij movakh (dys. na zdobuttja nauk. stup. kand. filol. nauk). Kyjivsjkyj nacionaljnyj linghvistychnyj universytet, Kyjiv.
Ortiz, A., Zierer, E. (1968). Set theory and linguistics. The Hague / Paris, Mouton.
Shhapaceva, M. H., Pazova, L. M. (2014). znachenii slova. Vestnik Adygejskogo gosudarstvennogo universiteta, 1, 121–127.